Moda dünyası özellikle Paris’te her şeye rağmen bütün hızı ile devam etmekte. Bunlardan en önemlisi JEAN PAUL GAULTIER ‘ in Grand Palais’ deki sergisi. Çocukluğundan başlayan koleksiyonu veda edene kadar devam etmiş. Grand Palais’ te sergilenen 500 ün üzerinde şaheserler izledim.

Moda dünyasında gösterim, sanat ve teknolojinin birleştiği yerlerde insanı hayrete götürecek görsellik oluşturmakta. Grand Palais’ te taş mankenlerde surat çizimi olmamasına rağmen mankenlere yüz ifadeli konuşuyor efekti projekte edilmiş. Sanatçı dantel , ipek, tül, renk karışımlarını olağanüstü bir stile dönüştürmüş.Dizayn ettiği kıyafetlerde kadın cinselliğini haute couture uygulamıştır. Madonna’nın ünlü olmasında en önemli nedenlerden birisi Gaultire’ nin, Madonna nın konserlerinde diktiği kıyafetlerdir.İnce dikiş tekniği, detaylı çalışmasını Allah vergisi sanatı ile birleştirmiş büyük bir sanatçı olarak dünyaya adını yazdırmıştır.

2015 – 2016 Kışında önemli modacılar iç giyimde kullanılan dantel, ipek, şifon gibi materyalleri sık kullanmışlar. Yani dış giyim iç giyim ile birleşmiş durumda. Çizgilerinde asitmetrik görünüş çok dikkati çekmekte.Renkler genellikle kahverengi tonları, ekru, siyah ve yeşilden oluşmakta.Bazı modacılar elbise boylarını diz altı kullanırken bazıları mini elbiseler üretmişler.

Tasarımın başarılı olması için en önemli faktör: Kaliteli kumaş , aksesuar ve hayal gücünü derinlere sürükleyecek renk kombinasyonlarıdır.

Ben de hayatım boyunca tasarımlarımda kaliteli materyalleri kullanmayı ilke edindim.Günümüzdeki kadınlar şimdiki yaşam gereği erkekleşirken ben onların özüne dönecek tasarımlar yapmayı bir görev olarak kabul ediyorum, Dolayısı ile benim kadınlarım şahsiyetli, feminen ve çekicidir ve de öyle olmalılardır.Yani günümüzdeki bu kadın erkek savaşını dizaynırlar elbirliği ile yok etmeye ve kadınları daha dişi ve güzel yapmaya çalışmaktadırlar.

2016 yılında herkesin daha şık, daha şahsiyetli ve daha mutlu olmasını diliyorum.

İPEK KIRAMER

[row][column size=”one-third”][youtube src=”https://www.youtube.com/embed/C3-Lew330MY”][/column][column size=”one-third”][youtube src=”https://www.youtube.com/embed/Oob9IZgU47A”][/column][column size=”one-third”][youtube src=”https://www.youtube.com/embed/NzcUOVNYXmw”][/column][/row]